Danmarksmestre og rekorder på stribe  

I weekenden 24. – 25. august blev der afholdt FM i Racerunning på Skovdalen atletikstadion i Aalborg.
 
Racerunning Randers Freja var repræsenteret med 6 løbere, der fik vist flaget på fornemste vis. Det blev til både årsbedste, personlige rekorder og verdensrekorder.
Racerunning Randers Freja havde en succesfuld dag ved Racerunings svar på et Danmarksmesterskab. Stort set alle blev faktisk danmarksmestre i hver deres distance, aldersgruppe og handicap klasse. 
Udover, at de blev danmarksmestre satte Nikolaj Overgaard Christensen hele 2 verdensrekorder på 100m. og 200m. så man må sige, at han melder sig klar til det nært forstående VM med manér.

Der blev også sat 2 årsbedste tider: Lasse Bang-Thygesen satte årsbedste på 100m. I betragtning af, at Lasse ikke har trænet så meget det seneste år, er det en rigtig flot præstation. Helle Ladefoged satte også årsbedste på hendes 100m. og er også klar til VM. 
Resultatmæssigt ser det således ud for Racerunning Randers Freja:
Lars Søndergaard: Danmarksmester på 60m. RR2 mænd.
Jesper Harding Hansen: Danmarksmester på 40m. og 60m. RR1 mænd.
Katrine Kondrup Kristensen: Danmarksmester på 100m. og 400m. U16 RR2.
Nikolaj Overgaard Christensen: Danmarksmester 100m, 200m. og 400m. verdensrekord 100m. og 200m. RR1 mænd.
Lasse Bang Thygesen: Årsbedste 100m. RR2 mænd.
Helle Ladefoged: Danmarksmester 100m, 200m. og 400m. årsbedste 100m. RR3 kvinder.
Racerunning Randers Freja kan bestemt være stolte, vi har slået fast, at vi er en af de stærkeste klubber i Danmark.  
 
SAMLET RESULTATLISTE HERUNDER:

40 M, RR1 - Adult, Male/Female
Vind: -0,1
1. Jesper Harding Hansen RR Randers SFA 00.17,49
40 M, RR1 - Young, Male/Female
Vind: -0,1
1. Lykke Lavdal Kjær IH Aalborg 00.18,07
2. Daniel Salar Hayes IH Aalborg 00.29,74
40 M, RR2 - Adult, Male/Female
Vind: -0,1
1. Lars Søndergaard RR Randers SFA
60 M, RR1 - Adult, Male/Female
Vind: 0
1. Jesper Harding Hansen RR Randers SFA 00.25,19
60 M, RR2 - Adult, Male/Female
Vind: 0
1. Lars Søndergaard RR Randers SFA 00.25,01
60 M, RR2 - Young, Male/Female
Vind: 0
1. Ann-Sofie Jørgensen Aabenraa HI 00.25,00
60 M, RR4 - Adult, Male/Female
Vind: 0
1. Finn Jørgensen Vidar Atletik 00.20,06
100 M, RR1 - Adult, Male
Vind: -1,3
1. Jacob Birkbak IH Aalborg 00.39,86
2. Jesper Harding Hansen RR Randers SFA 00.49,79
100 M, RR1 - Adult, Female
Vind: 1
1. Hayla Silva Søndergaard IH Aalborg 00.35,55
100 M, RR1 - Young, Male
Vind: -1,3
1. Nikolaj Overgaard Christensen RR Randers AF 00.30,06
100 M, RR2 - Adult, Male
Vind: -1,3
1. Gert Gregers Hansen Frederiksberg HI 00.26,01
100 M, RR2 - Adult, Female
Vind: 1
1. Tove Nanny Bjerregaard IH Aalborg 01.15,79
100 M, RR2 - Young, Male
Vind: -1,3
1. Lasse Bang-Thygesen RR Randers SFA 00.31,46
100 M, RR2 - Young, Female
Vind: 1
1. Katrine Kondrup Kristensen RR Randers SFA 01.01,19
100 M, RR3 - Adult, Female
Vind: 0
1. Helle Ladefoged RR Randers AF 00.22,66
100 M, RR3 - Young, Male
Vind: -1,6
1. Svend Oliver Haugaard Digens OGF 00.21,83
100 M, RR4 - Adult, Male
Vind: -1,6
1. Erik Birksing Frederiksberg HI 00.18,02
2. Daniel Reinholdt Beck Aabenraa HI 00.18,43
3. Finn Jørgensen Vidar Atletik 00.26,82
100 M, RR4 - Adult, Female
Vind: 0
1. Pernille Bach RRK Holbæk 00.24,41
100 M, RR4 - Young, Female
Vind: 0
1. Maria Hald Nielsen IH Aalborg 00.24,36
200 M, RR1 - Adult, Male
Vind: 0,7
1. Nikolaj Overgaard Christensen RR Randers AF 00.57,42
2. Jacob Birkbak IH Aalborg 01.18,81
3. Jesper Harding Hansen RR Randers SFA 01.54,16
200 M, RR1 - Adult, Female
Vind: -0,3
1. Hayla Silva Søndergaard IH Aalborg 01.16,37
200 M, RR2 - Adult, Male
Vind: 0,7
1. Gert Gregers Hansen Frederiksberg HI 00.55,30
2. Michael Thyregod Jensen IH Aalborg 00.58,15
3. Lasse Bang-Thygesen RR Randers SFA 01.06,58
200 M, RR2 - Adult, Female
Vind: -0,3
1. Pernille Wrang Vidar Atletik 01.04,35
2. Tove Nanny Bjerregaard IH Aalborg 02.31,53
200 M, RR3 - Adult, Male
Vind: 0
1. Svend Oliver Haugaard Digens OGF 00.44,19
200 M, RR3 - Adult, Female
Vind: -0,1
1. Helle Ladefoged RR Randers AF 00.46,60
200 M, RR4 - Adult, Male
Vind: 0
1. Daniel Reinholdt Beck Aabenraa HI 00.36,41
2. Erik Birksing Frederiksberg HI 00.37,71
3. Finn Jørgensen Vidar Atletik 00.54,58
200 M, RR4 - Adult, Female
Vind: -0,1
1. Maria Hald Nielsen IH Aalborg 00.49,43
2. Pernille Bach RRK Holbæk 00.50,98
400 M, RR1 - Adult, Male
1. Jesper Harding Hansen RR Randers SFA 04.09,11
400 M, RR1 - Adult, Female
1. Hayla Silva Søndergaard IH Aalborg 02.35,31
400 M, RR1 - Young, Male
1. Nikolaj Overgaard Christensen RR Randers AF 02.18,25
400 M, RR2 - Adult, Male
1. Michael Thyregod Jensen IH Aalborg 01.56,58
400 M, RR2 - Adult, Female
1. Pernille Wrang Vidar Atletik 02.13,83
400 M, RR2 - Young, Male
1. Lasse Kromann Odense A/OGF 01.33,07
2. Lasse Bang-Thygesen RR Randers SFA 02.26,81
400 M, RR2 - Young, Female
1. Katrine Kondrup Kristensen RR Randers SFA 03.51,65
400 M, RR3 - Adult, Female
1. Helle Ladefoged RR Randers AF 01.42,21
400 M, RR3 - Young, Male
1. Svend Oliver Haugaard Digens OGF 01.37,55
400 M, RR4 - Adult, Male
1. Erik Birksing Frederiksberg HI 01.16,71
2. Daniel Reinholdt Beck Aabenraa HI 01.23,45
3. Finn Jørgensen Vidar Atletik 01.53,31
400 M, RR4 - Adult, Female
1. Pernille Bach RRK Holbæk 01.40,31
2. Britt Drud Sørensen RRK Holbæk 01.42,81
400 M, RR4 - Young, Female
1. Maria Hald Nielsen IH Aalborg 01.43,29
800 M, RR1 - Adult, Female
1. Hayla Silva Søndergaard IH Aalborg 05.24,66
800 M, RR2 - Adult, Male
1. Michael Thyregod Jensen IH Aalborg 03.57,78
800 M, RR2 - Adult, Female
1. Pernille Wrang Vidar Atletik 04.48,13
800 M, RR2 - Young, Male
1. Lasse Kromann Odense A/OGF 03.31,45
2. Lasse Bang-Thygesen RR Randers SFA 05.08,74
800 M, RR4 - Adult, Male
1. Erik Birksing Frederiksberg HI 03.08,09
2. Daniel Reinholdt Beck Aabenraa HI 03.18,45
3. Finn Jørgensen Vidar Atletik 03.52,80
800 M, RR4 - Adult, Female
1. Britt Drud Sørensen RRK Holbæk 03.45,10
800 M, RR4 - Young, Female
1. Maria Hald Nielsen IH Aalborg 03.40,74
1500 M, RR2 - Adult, Female
1. Lasse Kromann Odense A/OGF 06.45,59
1500 M, RR4 - Adult, Female
1. Britt Drud Sørensen RRK Holbæk 06.46,68
2. Finn Jørgensen Vidar Atletik 07.04,76
      
RANDERS SPORTSKLUB FREJA, Mariagervej 180, 8920 Randers NV, E-Mail
edit | powered by &Rcms | sitemap